Linkek a témában:
A cink
A cink számos biológiai folyamatban játszik meghatározó katalitikus, szerkezeti illetve szabályozó szerepet. A felnőtt szervezet mintegy 1.5-2.5 gramm cinket tartalmaz. A szervezetben lévő cink előfordul minden szervben, szövetben, kiválasztott folyadékban, mennyiségének nagy része, közel 90 százaléka az izmokban és a csontokban található meg.
Cinkhiány
Cinkhiány általában azokban alakul ki, akik kevés húst, májat, tojást és halat esznek. Fitánsav (mely gabonafélékben található), valamint nagymennyiségű vas és kálcium fogyasztása csökkentheti a cink felszívódását. A máj- és a hasnyálmirigy-betegségek, alkoholizmus, cukorbetegség és a felszívást korlátozó betegségek cinkhiányt okozhatnak, akárcsak a vizelethajtók. A hosszú időn át intravénásan táplált személyekben is kialakulhat a hiány. Az akrodermatitisz enteropatika, egy ritka öröklődő betegség, melynek során a cink nem szívódik fel, szintén cinkhiányt okozhat, hasmenés és kiütések kíséretében.
Meghatározás
A malabszorpció egy gyűjtő fogalom, olyan rendellenességet értünk alatta, amely során az emésztés, és a tápanyagok felszívódása károsodott. A folyamat több szinten károsodhat: 1. a bélrendszeren belül sérül az étel lebontása alkotó elemeire, 2. a bél nyálkahártyában végbemenő tápanyag bontása károsodik, 3. a bélnyálkahártyán keresztül a tápanyagok felszívódása károsodik. Avitaminózis: vitaminhiány